قیمت‌گذاری خودروهای زیر ۴۵ میلیون/ رقابت۳خودروی داخلی با خارجی‌ها

[ad_1]

به گزارش ایبِنا، رضا شیوا در برنامه تیتر امشب سیما با بیان اینکه اصولا شورای رقابت وارد قیمت گذاری خودرو نمی شود گفت: شورای رقابت بر اساس ماده ۵۸ اصل ۴۴ تنها می تواند برای بازار انحصاری دستورالعمل تعیین قیمت داشته باشد.

رییس شورای رقابت اظهارداشت: خودروهای کوچک از خانواده پراید و خودروهای متوسط مانند پژو از جمله بازارهای انحصاری به حساب می آیند که شورای رقابت می تواند برای آن دستورالعمل قیمت صادر کند.

وی با بیان اینکه قانون می گوید تشخیص اینکه بازاری انحصاری باشد یا نه بر عهده شورای رقابت است افزود: شورای رقابت می تواند به کمک مجلس موانع سرمایه گذاری را رفع کند.

شیوا با اشاره به تعریفی از محصولات انحصاری گفت: زمانی که می گوییم خودروهای کوچک بی رقیب اند به این معناست که پراید ۱۷ میلیون تومانی در تولیدات داخلی و خارجی بی رقیب است و عملا هیچ خودرویی با این قیمت در داخل کشور نه تنها تولید نمی شود، بلکه وارد هم نمی شود.

رییس شورای رقابت در پاسخ به این سوال که چرا شورای رقابت برای خودروهای بالای ۴۵ میلیون تومان قیمتی تعیین نمی کند؟ افزود: در حال حاضر برای خودروهای ۱۰۰ میلیونی چند رقیب وجود دارد که در این شرایط شورای رقابت برای تعیین قیمت ورود نمی کند، اما این وضعیت برای خودروی ۲۰ میلیونی پراید وجود ندارد در نتیجه جزو محصولات انحصاری تلقی و براساس قانون شورای رقابت برای تعیین قیمت ورود می کند.

وی با بیان اینکه شورای رقابت تنها صادرکننده دستورالعمل برای تعیین قیمت است، از سه شاخص بهره وری، کیفیت و تورم به عنوان عوامل موثر در قیمت محصولات انحصاری یاد کرد و گفت: شورای رقابت این متغیرها را به صورت فرمولی تعریف کرده و بر اساس آن و با نگاهی به تورم بخشی که سالانه بانک مرکزی آن را تعیین و اعلام می کند قیمت نهایی محصولات انحصاری را اعلام می کند.

شیوا افزود: براساس اعلام بانک مرکزی تورم بخشی برای امسال ۶ درصد اعلام شده که شورای رقابت با توجه به سه مولفه ای که به آن اشاره کردم تنها افزایش قیمت ۱.۲۵ درصدی برای پراید در نظر گرفت، اما تعیین قیمت خودرو به لحاظ کیفی صورت نگرفته، زیرا در این عرصه وزارت صنعت باید ورود کند.

رییس شورای رقابت با بیان اینکه شورا موظف است برای تمامی خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان قیمت تعیین کند، در مورد خودروهای مونتاژی زیر این قیمت گفت: قیمت خودرویی مانند ام وی ام که در داخل کشور مونتاژ می شود به شرط قیمت زیر ۴۵ میلیون تومان را هم شورای رقابت تعیین می کند.

وی با اشاره به اینکه شورای رقابت در سه سال گذشته تلاش کرده تا قراردادها را منصفانه اعلام کند تا هم سود تولیدکننده و هم منافع مصرف کننده حفظ شود بیان داشت: اگر در قراردادهای فی مابین تولیدکننده و مصرف کننده اجحافی صورت بگیرد هر کدام از طرفین می توانند با مراجعه به شورای رقابت نسبت به استیفای حقوق خود اقدام کنند.

شیوا با اشاره به اینکه تنظیم کنندگان بخشی در تمام دنیا برای انحصارات طبیعی مثل آب، برق و گاز در نظر گرفته می شود،  گفت: در مورد قیمت خودروهای زیر ۴۵ میلیون تومان اگر تا چندسال دیگر انحصار قیمتی در این بازه قیمتی رفع شود شورای رقابت براساس قانون تکلیفی برای تعیین قیمت در این بازار نخواهد داشت.

رییس شورای رقابت با بیان اینکه اقتصاد کنونی کشور نیازمند جراحی است گفت: یکی از مصادیق این جراحی تنظیم کنندگان بخشی است. وی افزود: سه خودرو ۳۰۱، ۲۰۰۸، و ۵۰۸ به دلیل داشتن رقیب از انحصار خارج اند و شورای رقابت قیمت این خودروها را تعیین نمی کند.

وی با بیان اینکه واردکنندگان کنونی خودرو تنها چند خودروی لوکس را وارد می کنند و واردات خودرو در حال حاضر در انحصار چند نفر است اظهارداشت: گروهی از واردکنندگان خودرو در کشور وارکنندگان سنتی فاقد نمایندگی بودند که قانونگذار اینها را موظف به داشتن خدمات پس از فروش کرد که به دلیل عدم توانایی در تمکین قانون از دور واردات کنندگان خودرو به کشور خارج شدند و بازار واردات خودرو در انحصار چند شرکت افتاد.

شیوا با اشاره به دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت برای واردات خودرو گفت: در حال حاضر، عرضه پژو ۲۰۰۸ با تقاضا متعادل نیست که اگر این امر معیار قیمت گذاری بود خود به گرانی خودرو دامن می زد.

رییس شورای رقابت با بیان اینکه دولت نباید سهامدار باشد افزود: چرا دولت در حال حاضر سهم ۲۰ درصد در خودروسازی دارد؟ این امر لازم نیست؛ اگر نیاز است باید در همه صنایع سهم و نظر داشته باشد نه فقط در صنعت خودروسازی که صنعت مادر به حساب می آید.

وی خاطرنشان کرد: هر کجا که محصولی انحصاری باشد شورای رقابت ورود می کند، ما نمی گذاریم قیمت خودروهای انحصاری را خودروسازان داخلی تعیین کنند تا به این وسیله محصولات انحصاری خود را به هر قیمتی که خواستند به فروش برسانند.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *